CHOROBY WĄTROBY 1 DRÓG ŻÓŁCIOWYCH CZĘŚĆ 2

Nie wykazano przejścia tych zmian w proces złośliwy, zazwyczaj określa się jako ogniskową guzkową hipcrplazję (ads-nohspatama). Przy podejrzeniu tych zmian zaleca się biopsję wątroby, najlepiej w czasie laparotomii, ponieważ umożliwia ona obejrzenie i zbadanie całej wątroby.

Odpowiednie badania wykazały zwiększenie ryzyka chirurgicznie potwierdzonych chorób pęcherzyka żółciowego, które ujawniają się już po 1 roku stosowania preparatów antykoncepcyjnych.

Podczas stosowania tabletek złożonych lub wg określonych schematów może wystąpić żółtaczka. Po odstawieniu preparatu objawy tc szybko znikają, a próby czynnościowe wątroby wykazują wartości prawidłowe. Ponowne stosowanie antykoncepcji zwykle kończy się nawrotem żółtaczki o typie choiestatycznym.

Na ogół zmiany w czynności wątroby są niewielkie, niemal identyczne z tymi, które się stwierdza w III trymestrze ciąży. Zakłócenia czynności wątroby w czasie antykoncepcji spowodowane są nie tylko estrogenem, ale także progestagenem, jeśli pochodzi z grupy 19-nortestosteronu. Wykazano, że grupa alkilowa w progeslagenach przy C-17 odpowiedzialna jest za toksyczne działanie na wątrobę. Dotyczy to np. grupy etynylowej w noretysteronie. Stwierdzono, że żółtaczki najczęściej występują u kobiet, które przyjmowały preparaty zawierające mestranoł i pochodne 19-nortestosteronu.

ZAGROŻENIE DLA CIĄŻY WYNIKAJĄCE Z PRZYJMOWANIA PREPARATÓW ANTYKONCEPCYJNYCH

Najwięcej niepożądanych zmian opisano u potomstwa kobiet przyjmujących w ciąży dietylostyibestrol (DES). W takich przypadkach u potomstwa płci żeńskiej stwierdza się 30-90% zmian w nabłonku pochwy i szyjki macicy. Zmiany te są histologicznie łagodne, nie wykluczono jednak, żc mogą one być prekursorami raka. Potomstwo płci męskiej jest narażone na rozwój nieprawidłowości w układzie moczowo-płciowym.

Istnieją dane, które sugerują powstawanie wad podniebienia u płodów narażonych na działanie preparatów steroidowych. To ryzyko ocenia się na nieco poniżej 1/1000 żywych noworodków.

Syntetyczne progestageny mogą być odpowiedzialne za zwiększenie ryzyka aberracji chromosomalnych. '

Z tych względów w każdej sytuacji lekarz powinien ostrzec pacjentkę, że jeśli się zdarzy ominięcie 1 lub 2 tabletek w przebiegu cyklu i pojawi się potem odmienny typ krwawienia, powinna ona skonsultować możliwość ciąży [14, 20].

Jeśli pacjentka rezygnuje z antykoncepcji i pragnie zajść w ciążę, to potrzebne są co najmniej 3 miesiące przerwy, ponieważ właśnie przez ten okres w organizmie mogą zalegać preparaty antykoncepcyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *