DIATERMIA – DALSZY OPIS

Niejednokrotnie zalecano stosowanie diatermii okolicy cewki moczowej i szyjki macicznej w nie powikłanej rzeżączce kobiecej i to od strony pochwy, przy czym temperatura powinna dochodzić do 45-470, a czas trwania nagrzewania wynosić 20-30 minut. Ale i w cierpieniach ginekologicznych o nieokreślonym obrazie anatomicznym, a więc w przypadkach bołesności okolicy krzyżowej, kości kręgów ogonowych, mięśni pośladków i ud – diatermia oddaje bardzo dobre usługi.

Jeśli zależy na spotęgowaniu działania ciepła, a nie ma żadnych przeciwwskazań i chore nie są przed miesiączką lub bezpośrednio po niej, można stosować diatermię pochwową, a więc przez założenie jednej z elektrod do pochwy. W przypadkach budzących jednak jakiekolwiek wątpliwości rozpoznawcze lepiej poprzestać na diatermii zewnętrznej.

Niektórzy zalecali diatermię sutków jako metodę leczenia włókniaków macicy i usuwania towarzyszącego im niekiedy obfitego krwawienia podczas miesiączki. Diatermia sutków ma również, zdaniem Seitza, wpływać korzystnie na wytwarzanie pokarmu u położnic. Wyniki uzyskane tą drogą nie są jednak zbyt pewne.

Diatermię można również stosować czasami jako metodę chirurgiczną celem usunięcia lub zniszczenia schorzałych tkanek (nowotwory, owrzodzenia, guzyj. Ten sposób postępowania określa się dziś mianem elektrokoagulacji.

O wiele iepsze wyniki niż przy użyciu diatermii zwyczajnej uzyskujemy stosując diatermię krótkofalową (fale o długości 8-15 m). Powoduje ona dłużej trwające rozszerzenie naczyń włosowatych, zupełnie nie drażni tkanek, a ponieważ działa nie wzdłuż linii najmniejszego oporu, lecz wprost od elektrody do elektrody, można wpływy jej lepiej umiejscowić.

Główna wartość diatermii krótkofalowej polega na jej kojącym wpływie na bóle i na możności posługiwania się nią nawet podczas miesiączki lub jeszcze w czasie trwania ostrych procesów zapalnych. Dawki w przypadkach ostrych są naturalnie mniejsze niż w sprawach przewlekłych. Elektrody można przykładać przez ubranie i przez opatrunki, jeśli nie zawierają metalu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *