Guzy torbielowate

Torbiel skórzasta, czyli potworniak dojrzały (cystis dermoidalis vel teratoma adultum, coaetaneum). Torbiele skórzaste jajnika stanowią około 10% wszystkich guzów tego narządu. Występują one z reguły w jednym jajniku, w pokaźnym jednak odsetku przypadków (ponad 10 %) spotykamy je – i to czasem w większej liczbie – w obu jajnikach. Stwierdzamy je w każdym wieku. Opisywano je zarówno u płodów (nawet niedonoszonych), jak i u osób starszych powyżej osiemdziesiątego roku życia. Są guzami łagodnymi, rosnącymi wolno i rzadko kiedy przekształcającymi się w nowotwory złośliwe (około 3%). Nigdy prawie nie dochodzą do wielkości średniej torbieli rzekomomu cyn owej. Jeśli są mniejszych rozmiarów, nie powodują żadnych dolegliwości, tak że przez długi czas mogą pozostać nie rozpoznane.

Torbiele skórzaste są guzami uszypulowanymi, kształtu okrągłego lub jajowatego. Powierzchnia ich jest gładka, barwy białawej lub żółtawej, a ściana gruba, w różnych miejscach rozmaitej spoistości. Guz robi wrażenie chełboczącego, a przez jego ścianę wyczuwa się nieraz twardsze opory. Obok torbieli stwierdzamy w jajniku najczęściej mniejsze lub większe pozostałości jego prawidłowego miąższu.

Zawartość' torbieli skórzanej stanowi tłusta, gęsta, przypominająca łój masa, która po oziębieniu krzepnie i w której z reguły znajdują się włosy. Na przekroju można dostrzec przegrody o stosunkowo grubych, silnych ścianach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Daty publikacji:

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930