Kobiece ochraniacze pochwowe

Odiębr ą grupę stanowią tzw. pessaria occluswa, tj. kobiece ochraniacze pochwowe których pierwowzorem jest model wynaleziony przez Mensitigę w 1881 r. Jest to elastyczny pierścień gumowy z przytwierdzoną do niego dosyć cienką błoną gumową, która-wobec wypuklania się jej w jedną stronę – tworzy jakby odcinek kuli fryc. 92 i 93).

Pierścień, na którym rozpięta jest błona gumowa, da się ugniatać w palcach, tak że wprowadzenie go do pochwy i podsunięcie w górę, aby okolił szyjkę maciczną, nie przedstawia trudności. Zwrócona ku szyjce macicznej gumowa błona, wobec ścisłego przylegania pierścienia do górnego odcinka pochwy, przegradza ją i dzieli na dwie części, stanowiąc równocześnie przeszkodę, przez którą plemniki nie powinny przedostać się wyżej, do kanału szyjki. Nieodpowiednie dobranie ochraniacza pociąga za sobą omijanie przeszkody przez plemniki, chociaż nie da się wyłączyć, że i przy dokładnym jego dostosowaniu przejście plemników między pochwą i gumowym pierścieniem może się przytrafić. wany.

Ponieważ ochraniacze Mensingi wyrabiane są w rozmaitych wielkościach, wynalezienie odpowiedniego dła kobiety numeru jest rzeczą lekarza, tym bardziej że zbadanie jej przed założeniem pes- sarium wydaje się konieczne ze względu na możliwość zmian w położeniu macicy, które stosowanie jego czynią bezcelowym. Zbyt mały ochraniacz nie przylega ściśle do ścian pochwy, nie stanowi zatem przeszkody, za wielki napina zbytnio ściany pochwy i uciska na nie. Starano się tego uniknąć przez zastąpienie pierścienia gumowego krążkami zbliżonymi z kształtu do krążków Hodge’a, Smitha i in., a używanymi w tyłozgięciu macicy fryc, 93),

Założenie takiego ochraniacza jest już jednak trudniejsze, a wrięc i stosowanie go w praktyce wymaga pewnej wprawy fryc. 94).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *