KONSTYTUCJA USTROJU I CECHY DZIEDZICZNE – ROZWINIĘCIE

Sprawą konstytucji narządów rodnych kobiety zajmował się w piśmiennictwie polskim swego czasu Rosner przyjmując, że uwidacznia się ona w trojaki sposób, tj.

– a)przez cechy morfologiczne, a więc cechy płciowe pierwszorzędne, drugorzędne i trzeciorzędne, b) przez znamiona czynnościowe (energia i trwałość takich czynności płciowych, jak proces jajeczkowania, miesiączka, ciąża, poród itd,), c) przez cechy ewolucyjne, polegające na ocer.ie faktu, jak wcześnie w życiu kobiety cechy morfologiczne i czynności płciowe dochodzą do pełnego wyrazu i jak długo trwają.

Badania i doświadczenia własne doprowadziły Rosnera do rozróżniania w zakresie konstytucji płciowej kobiet trzech typów, tj. 1) konstytucjonalnie silnego, o cechach płciowych morfologicznie silnie uwydatnionych i czynnościach płciowych, przebiegających z niezwykłą energią, 2} konstytucjonalnie prawidłowych, o cechach i czynnościach płciowych przeciętnych i 3) konstytucjonalnie słabego o cechach płciowych morfologicznych i czynnościowych, wykazujących pewne braki.

Kobieta płciowo normalna odznaczałaby się zatem pełnym rozwojem morfologicznych cech płciowych pierwszorzędnych, drugorzędnych i trzeciorzędnych, normalnym i energicznym przebiegiem czynności płciowych (miesiączki w regularnych odstępach czasu, prawidłowa płodność, dobre bóle porodowe itd.), prawidłowym i wczesnym rozwojem płciowym oraz wykonywaniem czynności płciowych normalnie długo.

Słabą stroną tej teorii – na co zresztą zwracali uwagę i badacze polscy (Sto- fyhwo) -było określanie konstytucji jako niezmiennej i niedostępnej dla bodźców, oddziaływających na darą jednostkę, a więc nieuwzględnianie wpływu środowiska na kształtowanie się morfologicznych cecłi płciowych, Rosner przyznawał zresztą, że podział jego był w pewnej mierze zupełnie dowolny i oparty na szeregu cech osobniczych, z których jednak żadna nie miała mocy przekonującej. Podkreślał również, że konstytucja kobiecych narządów płciowych w jego ujęciu nie uwzględnia całości organizmu, lecz jest tylko typem konstytucji częściowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *