Laminektomia

W „usidleniach” w bocznym zachyłku konieczne jest usunięcie przyśrodkowej Z3 górnego wyrostka stawowego oraz powiększenie bocznych kanałów aż do otworu międzykręgowego -jeśli istnieje zwężenie. W każdym przypadku konieczne jest najpierw odszukanie nerwu i jego ostrożne odciągnięcie, a następnie wycięcie kości.

Laminektomia powinna być na tyle rozległa, by umożliwić usunięcie wszystkich przyczyn ucisku ogona końskiego i korzeni. W tym miejscu należy zaznaczyć, że jeśli nie usuwa się więcej niż przyśrodkową V3 wyrostka stawowego, to nawet rozległa i długa laminektomia nie upośledza stabilności kręgosłupa.

Stenozę centralną i boczną na jednym poziomie można odbarczyć sposobem obustronnej częściowej laminektomii. Usuwa się wówczas centralną część więzadła żółtego, dolną V3 części blaszki położonej ponad oraz Z4 górnej części blaszki położonej poniżej. Nierzadko zmiany patologiczne są rozleglejsze, może być więc konieczne wykonanie laminektomii obustronnej na poziomie L4 i L5. Niekiedy konieczne jest także usunięcie blaszki L3, rzadko Lr

Decyzja co do długości laminektomii nie należy do łatwych. Jeśli ubytki mielograficzne po obu stronach występują na wielu poziomach, laminektomia musi być wystarczająco długa, aby je objąć. Najbardziej pomocny jest obraz zmian wykrytych komputerową tomografią osiową.

Należy wyraźnie podkreślić, że ani decyzja operacji, ani decyzja dotycząca długości laminektomii nie może być podjęta jedynie na podstawie mielografii czy tylko tomografii osiowej. Wyniki tych badań muszą być zawsze skorelowane z objawami klinicznymi.

Co się tyczy samego zabiegu, to należy tak operować, by pod koniec odbarczania uzyskać normalne tętnienie opony twardej. Jeśli po odbarczeniu na poziomie L4i L5 nie uzyska się tętnienia, wskazane jest często usunięcie blaszki L3, a nawet L2 – aż do uzyskania tętnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *