Leczenie zaburzeń popędu płciowego

Zadowalające wyniki uzyskano w zakresie wywoływania dojrzewania płciowego, jak i w utrzymaniu czynności płciowych u mężczyzn.

Leczenie zaburzeń popędu płciowego. W ostatnich latach wykazano u mężczyzn większą częstość występowania zaburzeń popędu płciowego z przyczyn hormonalnych niż można się tego spodziewać na podstawie powszechnej koncepcji o „psychogennym podłożu” zaburzeń czynności płciowych. Mechanizm tych zaburzeń może być różny: od „przekwitania męskiego” począwszy, a skończywszy na zaburzeniach neuroprzekaźni- ctwa w różnych odcinkach ośrodkowego układu nerwowego [14].

Pojęcie „przekwitania męskiego” dotyczy stanu nagłego, przedwczesnego wygaśnięcia czynności komórek Leydiga i rozwoju hipogonadyzmu hipergonadotropowego (pierwotnego). W warunkach prawidłowych zjawisko to nie występuje u mężczyzn [3]. Jeżeli proces patologiczny nagle przerwie czynność androgenową jąder, pojawiają się objawy zbliżone do objawów przekwitania u kobiet. Oprócz zmian naczynioruchowych pojawia się obniżenie czynności płciowych, pobudliwość nerwowa, zaburzenia koncentracji uwagi, stany depresji psychicznej.

W większości przypadków nie można ustalić przyczyn przedwczesnego wygaśnięcia czynności komórek Leydiga, a w dodatku stan ten jest zbliżony klinicznie do tzw. impotencji psychogennej. W obu sytuacjach występują zaburzenia naczynioruchowe i osłabienie czynności płciowych. W obu przypadkach liczba plemników w nasieniu może być prawidłowa, a stężenie testosteronu w surowicy może być zmniejszone (poniżej 300 ng/dl), ale nigdy nie osiąga poziomów pokastracyjnych (40-70 ng/ /dl). '

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *