Liczba stosunków płciowych

Liczba stosunków płciowych uzależniona jest ściśle od potrzeb indywidualnych i stwarzanie w tym względzie jakichkolwiek przepisów jest rzeczą bezsensowną. Wszelkie nadużycia płciowe prowadzą jednak do stanów znużenia, wyczerpania i zniechęcenia, zarówno u mężczyzny, jak i u kobiety, toteż unikanie ich ma dla ogólnego samopoczucia i prawidłowych czynności zarówno fizycznych, jak duchowych bardzo duże znaczenie.

Higiena kobiety w okresie dojrzałości płciowej, a więc do wystąpienia objawów przekwitania, opiera się na głównej zasadzie, aby cały jej ustrój, a w szczególności narządy rodne, utrzymać w stanie zdrowia i sprawności, umożliwiającej dalsze czynności rozrodcze. Probierzem zdrowia części rodnych i prawidłowych ich czynności jest przede wszystkim przebieg miesiączki, gdyż prawie wszystkie stany chorobowe narządów tych pociągają za sobą zaburzenia miesiączkowania. Jeśli prawidłowo i regularnie miesiączkująca kobieta nie skarży się lównież na bóle w podbrzuszu lub krzyżu, istnienie jakiegokolwiek schorzenia ginekologicznego jest mało prawdopodobne. W związku z dążeniem do wczesnego rozpoznawania nowotworów złośliwych (przede wszystkim raka macicy) i to w okresie, kiedy one nie dają jeszcze klinicznych objawów, wydaje się jednak rzeczą celową – zwłaszcza u kobiet po czterdziestce – zasięganie przez nie od czasu do czasu porady u lekarza i poddanie się badaniu ginekologicznemu.

W tych wszystkich przypadkach, kiedy narządy rodne uległy schorzeniu, unikać trzeba wszelkiego ich podrażnienia. Z tego względu stanowczo przeciwwskazane jest także uprawianie sportów w przebiegu przewlekłych zapaleń macicy i jej przydatków, jak’również w razie stwierdzenia guzów i torbieli narządów rodnych (ze względu na możliwość skrętu). To samo odnosi się do nieprawidłowości miesiączkowych.

W okresie przekwitania, kiedy chodzi o usunięcie lub zapobieżenie licznym dolegliwościom, które są następstwem stopniowego osłabienia czynności wkrewnej jajników, uregulowanie trybu życia odgrywa szczególnie ważną rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Daty publikacji:

Marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031