Oględziny jajników

Mocz użyty do badania powinien mieć ciężar właściwy ton i temperaturę 22°, co uzyskuje się w razie potrzeby przez rozcieńczenie wodą ptzekroploną lub zagęszczenie drogą parowania lekkie ogrzanie lub oziębienie. Mocz doprowadza się później do stężenia jonów wodorowych w granicach pH od 5,6-6,2 przez dodanie kilku kropli 0,5 roztworu kwasu solnego, jeśli oddziałuje alkalicznie – lub przez dodanie kilku kropli 0,5% NaOH, jeśli oddziałuje zbyt kwaśno. Oznaczenia stężenia jonów wodorowych dokonuje się albo za pomocą indykatorów lub papierków lakmusowych czerwonych albo niebieskich, przy czym papierek niebieski w moczu o stężeniu pH 5,6-6,2 zabarwia się na kolor słabo czerwony.

Jako zasadniczych odczynników opisanej metody rozpoznawania ciąży używa się 6% wodnego roztworu kwasu borowego oraz 5% roztworu prontozylu (na 100 ml 6% sol. acidi borici dodaje się 5 kropli 5% roztworu prontozylu). Roztwdr kwasu borowego zabarwiony prontozylem ogrzewa się nad lampką aż do rozpuszczenia kwasu borowego, po czym pobiera się 5,5 ml tego roztworu

– 0temperaturze 6o° do miarowego naczyńka i z kolei dodaje się 3 ml przygotowanego przedtem moczu 5 kropli ciepłego płynu przenosi się pipetką na szkiełko przedmiotowe i rozprowadza na jego powierzchni. W preparatach przygotowanych z moczu kobiet z wczesną ciążą kryształki tworzą się w ciągu kilku minut, w ciąży późniejszej tworzenie się ich zabiera więcej czasu (20- 30 minut). Kryształki mają prawie wyłącznie postać krzewiastą. Powstawanie ich tłumaczy autor obecnością w moczu ciężarnych jakiejś nieznanej substancji, która ma wywierać wpływ7 na tworzenie się kryształków.-

– d)Odczyn Allena i Doisy’ego wspominany często w pracach ginekologicznych dowodzi istnienia w ustroju hormonów rujowych. Pod ich wpływem przychodzi do rogowacenia warstw powierzchownych nabłonka śluzówki pochwy, wskutek czego komórki tego typu, które utraciły jądro, pojawiają się w wydzielinie pochwy zwierząt doświadczalnych (szczury kastrowane). Ilość tych hormonów określa się za pomocą tzw. jednostek szczurzych.

Podkreślić należy, że zmiany, zachodzące w śluzówce pochwy a polegające na okresowym wzroście, rogowaceniu i złuszczaniu jej nabłonka, są u kobiety, w przeciwieństwie do podobnych zmian u zwierząt niższych (gryzoni), mniej wyraźne. Działanie hormonów rujowych polega na przeroście nabłonka, różnicowaniu się jego warstw i na zwiększeniu odkładania się glikogenu w komórkach nabłonkowych. Hormon ciałka żółtego ułatwia jvprawdzie odkładanie się glikogenu, ale wpływa na różnicowanie się nabłonka śluzówki pochwy hamująco. Działanie tego hormonu nie jest w odniesieniu do zachowania się nabłonka pochwy7 tak wybitne i zachodzące w nim zmiany nie mogą być uważane wobec tego za wskaźnik wytwarzania się hormonu ciałka żółtego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *