Rozpoznanie ropnego zapalenia miedniczki i nerki

Rozpoznanie ropnego zapalenia miedniczki i nerki nie może opierać się na stwierdzeniu tylko jednego, chociaż znamiennego objawu (np. ropomoczu). Bywa to bowiem powodem omyłek. W drodze badania klinicznego, rentgenowskiego i bakteriologicznego wyłącza się te sprawy chorobowe, które mogą być przyczyną błędu w rozpoznaniu (zapalenie cewki moczowej, pęcherza moczowego, gruźlica nerek, roponercze). W przypadkach zakażenia rzeżączkowego stwierdza się badaniem klinicznym obok zapalenia miedniczki nerkowej także zapalenie szyjki macicznej, cewki moczowej, a czasem jajowodów o podobnej etiologii.

Rokowanie w przebiegu zapalenia miedniczck nerkowych jest w znacznej części przypadków pomyślne. Objawy ostrego zapalenia ustępują szybko pod wpływem odpowiedniego leczenia. Zapalenie przewlekle utrzymuje się jednak nieraz przez długi czas mimo leczenia. Tylko wyjątkowo ciężkie ostre zapalenie – o ile nie zastosowano odpowiedniego leczenia – kończy się śmiercią wśród objawów śpiączki.

Zapalenie miedniczek nerkowych w ciąży lub w połogu jest zjawiskiem opisanym szczegółowo w podręcznikach położnictwa. Leczenie. W przypadkach ostrych chora musi pozostać w łóżku. Stosujemy dietę lekko strawną, dużą ilość płynów (wody alkaliczne) oraz środki moczopędne. Dieta mleczna jako wybitnie białkowa nie jest z początku schorzenia wskazana. Należy dbać o codzienne wypróżnienia. W razie dokuczliwych bólów zaleca się podawanie papaweryny w zastrzykach domięśniowych (a 0,04 Papaverini hydro- chlorki). Lek ten wpływa dodatnio na występujące czasem skurcze moczowodu, które mogą utrudniać odpływ moczu. Na okolicę nerek stosuje się ciepłe okłady (lub termofor).

Objawy ostre ustępują zwykle w ciągu kilku dni, jeśli odpływ moczu jest swobodny. Zakażenie bakteryjne zwalcza się dziś przez podawanie antybiotyków (penicylina, aureomycyna, streptomycyna).

Z środków farmaceutycznych zaleca się doustnie salol, urotropinę, heksal (od 2-3 g dziennie). Mocz musi oddziaływać kwaśno i dlatego w razie potrzeby należy go zakwasić przez równoczesne podawanie np. kwasu solnego. Działanie urotropiny musi być kontrolowane, gdyż lek ten powoduje czasem podrażnienie pęcherza moczowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *