Zabiegi uniemożliwiające dalsze zakażenie jamy brzusznej

Rokowanie w przebiegu ogólnego septycznego zapalenia otrzewnej jest bardzo poważne. Na szczęście wprowadzenie do terapii antybiotyków, w szczególności penicyliny i streptomycyny, polepszyło widoki na wyleczenie w wielu przypadkach, zwłaszcza w przebiegu zakażenia połogowego. Z wydaniem ostatecznego sądu co do ich skuteczności należy się jednak wstrzymać do czasu uzgodnienia zapatrywań odnoszących się do ich stosowania oraz do ogłoszenia ogólnych wyników leczniczych, opartych na bardzo dużym materiale.

O ile w przypadkach zapalenia otrzewnej poporodowego, kiedy schorzenie . to jest następstwem ogólnego zakażenia, skłaniamy się dziś do stosowania metod terapii zachowawczej, o tyle leczenie rozlanego zapalenia otrzewnej z wysiękiem nieraz o etiologii nie ustalonej, polega w zasadzie na otwarciu jamy brzusznej, usunięciu wysięku, a wraz z nim zarazków i – jeśli zachodzi potrzeba – dokonaniu zabiegów uniemożliwiających dalsze zakażenie jamy brzusznej (np. wypływania ropy z pękniętego ropniaka jajowodu, z przedziurawionego wyrostka robaczkowego itp.). Nagłe wystąpienie ostrych objawów ogólnego zapalenia otrzewnej w przebiegu spraw ginekologicznych daje wskazanie do zabiegu operacyjnego. Wszelkie wahanie się w tych okolicznościach może przynieść tylko szkodę.

Leczenie objawowe należy stosować tylko w przypadkach lekkich, kiedy nie ma powodów do niepokoju, a podrażnienie otrzewnej rozpoznajemy po zabiegach operacyjnych albo też bardzo ciężkich, septycznych, kiedy żadne leczenie nie ma już widoków powodzenia. Nasuwające się wątpliwości może tu rozstrzygnąć wyłącznie doświadczenie kliniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Daty publikacji:

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930