ZAPALENIE BŁONY ŚLUZOWEJ I M1ĘŚNIÓWK1 TRZONU MAGICY

Zapalenia błony śluzowej i mięśniówki trzonu macicy są wywołane przez te same czynniki co i nieżyty części pochwowej. Zakażenie dwoinkami Neissera i w tym przypadku odgrywa główną rolę.

Zaobserwowanie objawów ostrych zapalenia błony śluzowej i mięśniówki trzonu macicy jest rzeczą bardzo trudną, ze względu na krótki czas ich trwania i towarzyszące im zazwyczaj nieżyty innych części kanału rodnego kobiety, które przyczyniają się do zatarcia klinicznego obrazu schorzenia. W każdym razie objawy nieżytu błony śluzowej i mięśniówki trzonu nie są zbyt charakterystyczne, a podniesienie się ciepłoty ciała, wystąpienie niezbyt silnych bólów i pojawienie się ropnej wydzieliny można tłumaczyć procesami zapalnymi, toczącymi się w sąsiednich błonach śluzowych części rodnych. Pewną wartość rozpoznawczą ma tylko domieszka krwi w wydzielinie ropnej, właściwa zapaleniom trzonu macicy.

W okresie przewlekłym występują przede wszystkim poza upławami inne objawy, które należałoby uważać raczej za wtórne, np długotrwale krwawienia miesięczne, bolesne miesiączkowanie, niepłodność i skłonność do poronień. Ponieważ w obrazie klinicznym niektóre z tych objawów są szczególnie znamienne dla danej pacjentki, przywykliśmy od dawma rozróżniać dwa typy przewlekłych nieżytów błony śluzowej trzonu, tj. a) typ znamionujący się długotrwałymi krwawieniami miesięcznymi (endometritis corporis haemorrhagica) oraz b) typ, dla którego szczególnie charakterystyczne są uplawy (endometritis cum Jluore). Rzecz prosta, zdarzają się przypadki o typie mieszanym.

U kobiet starszych przewlekłe nieżyty prowadzą często do zatrzymania wydzieliny w jamie macicy (pyometra). Jeśli drobnoustroje przenikną w głąb ściany macicy i wywołają sprawę zapalną w warstwie mięśniowej, dochodzi wówczas do zgrubienia mięśniówki i powiększenia się całej macicy. Nie jest to jednak odrębna sprawa chorobowa, jakkolwiek niekiedy bywa określana takim mianem (myometritis chronica), gdyż towarzyszy ona zawsze przewlekłemu nieżytowa błony śluzowej.

W odróżnieniu od przewlekłego zapalenia mięśniówki macicy po porodzie łub po poronieniu dochodzi czasem do wtargnięcia bakterii ropotwórczych wprost do mięśnia macicy i powstania ropnia łub oddzielenia się dużych płatów obumarłej tkanki wydalanych na zewnątrz (metritis dissecans). Ropnie macicy mogą być powodem do ogólnego zakażenia i wielu groźnych powikłań, jak np. przedziurawienie ściany macicy, przetoki itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *