ZŁOŚLIWE GUZY JAJNIKA

Ocena złośliwości guza jajnikowego jest w większości przypadków niemożliwa zarówno na podstawie objawów klinicznych, jak nawet przy oględzinach gołym okiem po wyjęciu nowotworu. Ponieważ jednak około 10-14% guzów torbielowatych i przeszło 25% guzów litych okazuje się – przy badaniu histologicznym – nowotworami złośliwymi – usunięcie każdego guza jajnikowego jest koniecznością

Pewne objawy, przemawiające w dużej mierze za złośliwością guza, skłonić jednak, powinny do jak najszybszej operacji. Stwierdzenie obok litego guza jajnikowego puchliny brzusznej i towarzyszących mu bólów nie dowodzi wprawdzie w sposób bezwzględny jego złośliwości, ale w znacznej mierze za nią przemawia, gdyż ascites trafia się w 50% przypadków raka i mięsaka jajnika. Wprawdzie – jak o tym już wspominano – puchlina brzuszna pojawia się również w przypadkach zwyczajnej torbieli surowiczej bro- dawczakowatej lub też wlókniaka jajnika, a płynna zawartość jamy brzusznej może też pochodzić z pękniętego torbielaka, ale u kobiet zbliżających się do wieku przejściowego stwierdzenie wolnego płynu w jamie brzusznej i bólów, towarzyszących rozwojowi litego guza jajnikowego, są objawami bardzo niepokojącymi. Zatrzymanie się miesiączek zdarza się rzadko i jest następstwem nie tyle zniszczenia utkania jajnikowego, ile fatalnego wpływu złośliwego nowotworu na cały ustrój chorej.

W późniejszym okresie pierwotnego raka jajnika i w przypadkach wtórnego raka tego narządu przychodzi do powiększenia się rozmiarów brzucha nie tylko wskutek nagromadzenia się wolnego płynu w jamie otrzewnowej i wzrostu samego guza, lecz także wskutek powstawania licznych przerzutów w obrębie jamy brzusznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *