Obciążenie trzonu macicy
Obciążenie trzonu macicy może powodować również jej zgięcie, a w pewnych przypadkach także przechylenie do boku, ale znaczenie tego czynnika nie jest w tych przypadkach tak ważkie, gdyż guz (najczęściej mięśniak), rosnący z toku, raczej odpycha macicę ku stronie przeciwnej, niż przeciąga ją ku stronie cięższej.
Wymienione poprzednio czynniki etiologiczne, tj. i) ucisk na macicę, 2) wzrost wagi jej trzonu oraz 3) przeciągnięcie przez zrosty otrzewnowe, mogą doprowadzić do przemieszczenia tego narządu w sposób mechaniczny, bez uprzedniego upośledzenia czynnościowego mięśni, pasmowalych zagęszczeń łącznotkankowych przymacicza i więzadeł utrzymujących macicę w prawidłowym położeniu. Nie ulega jednak żadnej wątpliwości, że w tego rodzaju stanach chorobowych, jak przewlekłe procesy zapalne otrzewnej w zatoce Douglasa ilp., tkanki w otoczeniu macicy są w pewnej mierze również upośledzone i chociaż giówurą przyczyną wspomnianych zmian w typowym położeniu macicy są czynniki natury mechanicznej, samo przeciąganie tego narządu ku stronie chorej przez zrosty dow’odzi pewnego udziału ich w procesie powstawania przemieszczenia.
Rozpo znawanie nadmiernego przodozgięcia macicy (kyperanie- Jlexio uleri). Ocena wielkości kąta, jaki tworzy trzon macicy w stosunku do szyjki w przypadkach przodozgięcia, nie zawsze jest rzeczą łatwrą.
Dodaj komentarz