W czasie skurczu macicy

W czasie skurczu macicy wypuklenie rogu jest wyraźniejsze. Około 4 miesiąca ciąży objaw ten znika, gdyż macica przyjmuje kształt równomiernie kulisty.

– c) zmiany w sutkach. W sutkach, poczynając od drugiego miesiąca ciąży, wskutek działania hormonu ciałka żółtego, przerasta tkanka gruczołowa. Piersi są nabrzmiałe, z widocznie rozszerzonymi żyłami. Obmacywaniem wyraźnie wyczuwamy zraziki gruczołowe. Brodawki ciemnieją, stają się wrażliwsze na dotyk (stawiają się). Obwódka piersiowa (areola) zaciemniona i silniej zabarwiona, niż normalnie, a na jej tle, jako wyraźne białe punkty, odróżniają się gruczoły Montgomery’ego. Między 2 a 3 miesiącem zjawia się w sutkach wydzielina. Uciskiem możemy z nich wycisnąć kilka kropel mętnej, żółtawej zawartości, tzw. siary (collostrum). Nie jest to objaw wyłącznie charakterystyczny dla ciąży, gdyż u niektórych kobiet' występuje w okresie przedlmiesiączfcowylm a u wieloródek czasem utrzymuje się stale.

Zmiany barwikowe skóry twarzy (chloasmu uterina) i linii środkowej,, od pępka do spojenia, zjawiają się wyraźnie w 4 miesiącu ciąży.

Badania pomocnicze w rozpoznawaniu wczesnej ciąży. Do metod pomocniczych w rozpoznawaniu ciąży należy szereg prób laboratoryjnych, które już dzisiaj straciły swoje praktyczne znaczenie, wobec biologicznej próby ciążowej. Część ich, jak metoda Biernackiego i badanie składu morfologicznego^ krwi, służą nie dla celów rozpoznawania ciąży, lecz dla jej różnicowania z innymi stanami chorobowymi narządu rodnego. Badanie metodą Biernackiego polega na określaniu czasu opadania czerwonych krwinek, a badanie morfologicznego składu krwi z przesunięciem obrazu Ametha na lewo może mieć znaczenie dla rozpoznania ciąży patologicznej, szczególnie zatruć ciążowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Daty publikacji:

Październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Bookmarks

    System reklamy Test