Anatomiczne leczenia bólu krzyża

Istnieją trzy możliwe wytłumaczenia anatomiczne leczenia bólu krzyża sposobem wstrzyknięć do stawów międzywyrostkowych:

– 1. Przewlekły odczyn błony maziowej i (lub) torebki stawu na uraz (czynnościowy). Prawdopodobnie sprawa ta jest skutecznie leczona przez chiropraktyków. Trzeba tutaj zaznaczyć, że w stawach międzywyrostkowych stwierdza się nierzadko obecność ciał typu łąkotek, które mogą powodować uciskanie błony maziowej lub fałdów torebki.

– 2. Niestabilność kręgosłupa. Z niestabilnością mamy prawdopodobnie do czynienia u tych chorych, którzy wymagają specjalnych krzeseł (siedzenie na krzesłach źle dobranych przysparza im dolegliwości). Świadczy to o tym, że w pewnych pozycjach ciała zawodzi zwartość i stabilność stawów międzywyrostkowych oraz dochodzi do powstania bodźców bólowych.

– 3. Stany zwyrodnieniowe kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Prawdopodobnie zwyrodnienie stanowi następstwo przewlekłego podrażnienia błony maziowej oraz niestabilności.

Co się tyczy działania leczniczego wstrzyknięć dostawowych, to przypuszcza się, że efekt blokady jest podobny jak przy wstrzyknięciu kortykosteroidów i prokainy do stawu kolanowego z niewielkimi zmianami zwyrodnieniowymi czy też w okolicę nadkłykcia zewnętrznego kości ramiennej w przypadku epicondylitis itp.

Atropatia stawów międzywyrostkowych może stanowić, zdaniem Schroedera, przyczynę dużego odsetka przewlekłych bólów krzyża. Twierdzenie swoje autor ten oparł na badaniu 92 chorych z bólami krzyża, u których ani mielografia, ani tomografia osiowa nie wykryły choroby krążka między kręgowego. Autor uważa, że fluoroskopia stawów międzywyrostkowych umożliwia zarówno ich diagnostykę, jak też leczenie (np. iniekcje steroidów).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *