Guzy macicy

Guzy macicy, a więc raki, mięsaki i mięśniaki, stanowią przeszkodę dla wędrówki plemników, mogą być zatem powodem niepłodności. W przypadkach nowotworów złośliwych, które wywołują poważne zaburzenia w ustroju, leczenie niepłodności jest niecelowe, usunięcie jednak pewnych nowotworów (mięśniaków przez ich wyłuszczenie) umożliwia często zajście w ciążę, co stanowi dowód, że w patogenezie niepłodności spowodowanej przez nowotwory dużą rolę odgrywa przeszkoda mechaniczna.

Bez względu na jakość i charakter zmian patologicznych jajowodów, które mogą prowadzić do niepłodności, zmiany te muszą dotyczyć obu jajowodów. Toteż minimalną rolę odgrywają tu wszelkie nowotwory trąbek nie tylko dlatego, że zdarzają się one bardzo rzadko, lecz także dlatego, że występują prawie zawsze jednostronnie.

Większe znaczenie mają wrodzone zniekształcenia jajowodów, ale i one należą do rzadkości. W przypadkach dziecięcości części rodnych oba jajowody mogą wykazywać również znamiona świadczące o nieprawidłowym ich rozwoju. Wydłużenie, skręty, szczególna wąskość trąbek – są to cechy spotykane u kobiet niepłodnych. Główną przyczyną niepłodności są jednak u nich zmiany w jajnikach (niedomoga), w pochwie i w macicy. Dziecięcość może być sama przez się powrodem niepłodności, jeżeli przyjmiemy, że towarzyszy jej niedostateczne wykształcenie ujścia brzusznego trąbek (strzępki), zarośnięcie świałta jajowodów na ograniczonej przestrzeni, liczne uchyłki śluzówki itd.

Duże znaczenie dla patogenezy niepłodności mają zmiany zapalne jajowodów, a przede wszystkim ich następstwa. Chociaż w pewnych przypadkach zapalenia trąbek, zwłaszcza krócej trwającego, mogą one ulec zupełnemu wyleczeniu w znaczeniu anatomicznym, zwykle występują w nich zmiany, które upośledzają wybitnie drożność jajowodów. Zmiany te polegają na zrośnięciu się fałdów śluzówki, zwężeniu i zarośnięciu światła trąbek, najczęściej jednak na zarośnięciu ich ujścia brzusznego. O niepłodności decyduje fakt, czy procesem zapalnym objęte były oba jajowody i czy w następstwie jeden z nich czy też oba uległy zarośnięciu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *