SEKSUALNOŚĆ A NEUROENDOKRYNOLOGIA

Neuroendokrynologia, podobnie jak seksuologia, jest jedną z tych dyscyplin naukowych, które z powodu istoty badanych przedmiotów wysuwają się na pierwszy plan zainteresowań człowieka. Trudno bowiem znaleźć bardziej fascynujące umysł ludzki zagadnienie niż właśnie funkcjonowanie mózgu, a szczególnie związanej z procesami psychicznymi kory mózgowej, natomiast zaspokajanie potrzeb seksualnych – nawet dla ludzi, którym obca wydaje się droga poszukiwań twórczych czy choćby refleksji nad nią – nosi de facto piętno ważnego, choć nie zawsze uświadomionego celu w hierarchii ich dążeń.

Nauki te wysuwa na naczelne wśród innych miejsce również ich metodologia. W odróżnieniu od powszechnego we współczesnym rozwoju nauki rozdrabniania dyscyplin naukowych, obejmujących coraz to węższe zakresy działania, seksuologia i neuroendokrynologia mają charakter integrujący. Te nowe gałęzie wiedzy tworzą pomosty, scalają z sobą różne dziedziny, które dotąd rozwijały się w sposób całkowicie oddzielny. Neuroendokrynologia początkowo badała wzajemne powiązania między układem nerwowym a układem wewnątrzwydzielniczym organizmów, by w końcu stać się nauką o procesach sterowania i informacji w organizmach wielokomórkowych.

Zaniechano więc rozróżniania powyższych systemów jako dwóch odrębnych, jakkolwiek ściśle ze sobą związanych i współzależnych, układów regulacyjnych ustroju. Wykazano bowiem, że praca układu nerwowego nie ogranicza się tylko do transformacji impulsu nerwowego na czynność wydzielniczą komórek gruczołowych, ale także pewne komórki nerwowe mogą same wytwarzać substancje hormonalne, zachowując przy tym wszystkie własności komórek nerwowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Daty publikacji:

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Bookmarks

  • Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na szybkie połączenia, Internet Airmax spełnia oczekiwania, zapewniając wysoką przepustowość