BALNEOTERAPIA – ROZWINIĘCIE
Solanki silne i o średnim stężeniu mają działanie głównie podniecające, wzmacniające i hartujące. Wpływają one korzystnie na krążenie w zakresie części rodnych i nadają się do stosowania u kobiet cierpiących na niedomogę jajników, niedorozwój części rodnych i brak miesiączki, u osób niedokrwistych, wątłych i chudych, u których borowina mogłaby wywołać skutki niepożądane. Kąpiele solankowe zwiększają liczbę czerwonych ciałek krwi i wpływają korzystnie na przemianę materii, dlatego też zaleca się je też kobietom po długotrwałych krwawieniach. Dzięki swemu podniecającemu działaniu przyspieszają one wchłanianie nacieków w okolicy macicy oraz jej przydatków, będących następstwem zakażenia tkanki miedniczej.
Obok kąpieli solankowych można stosować dodatkowo również kompresy ciepłe solankowe, zwłaszcza w przypadkach bólów towarzyszących podotrzewnowym mięśniakom oraz w przypadkach krwawień z powodu środściennych mięśniaków. Zaznaczyć jednak trzeba, że korzystny wpływ kąpieli solankowych na stan i rozwój mięśniaków nie jest regułą i że niekiedy liczyć się trzeba raczej ze zwiększeniem się krwawień i przedłużeniem czasu ich trwania. W każdym razie leczenie solankami nie jest wskazane u kobiet cierpiących na zaburzenia naczynioruchowe, bezsenność, nerwicę serca oraz u osób szczególnie wrażliwych i pobudliwych.
Picie wód słonych w schorzeniach kobiecych części rodnych większej roli nie odgrywa, można je jednak stosować z dobrym wynikiem obok kąpieli, jeśli towarzyszą im zaburzenia przemiany materii, schorzenia przewodu pokarmowego, dróg moczowych, otyłość. Do najpopularniejszych zdrojowisk solankowych w Polsce należą: Ciechocinek, Rabka, Inowrocław, Jastrzębie Zdrój, Goczałkowice, Iwonicz, Rymanów.
Dodaj komentarz