Cele wykreślenia osi miednicy
Celem wykreślenia osi miednicy, Hodge i inni podzielili miednicę na 5 płaszczyzn, biegnących równolegle do płaszczyzny wchodu.
– 1. Płaszczyzna wchodu przecina środek wzgórka kości krzyżowej i oba guzki biodrowo-łonowe, czyli biegnie o J/2 cm powyżej górnego brzegu spojenia łonowego.
– 2. Płaszczyzna Froriepa (planum terminale), równoległa do poprzedniej, przebiega o 1!‘> cm poniżej górnego brzegu spojenia łonowego w miejscu, które jest przednim punktem sprzężnej prawdziwej, dotyka ona linii bezimiennej i leży o 2—3 cm poniżej wzgórka kości krzyżowej.
– 3. Płaszczyzna Hodge g o przecina dolny brzeg spojenia łonowego, rów-nolegle do poprzednich płaszczyzn.
– 4. Płaszczyzna Sell- f 'f / heima biegnie przez kolce kulszowe.
– 5. Płaszczyzna dna miednicy biegnie przez koniec kości ogonowej.
Osią miednicy lub linią prowadzącą nazywamy
Osią miednicy lub linią prowadzącą nazywamy linię łączącą środ-kowe punkty wszystkich płaszczyzn. Zagięciem swoim przedstawia ona kierunek kanału rodnego. Oś miednicy biegnie przez środek płaszczyzny wchodu i Froriepa prosto do płaszczyzny H o d g e g o i w tym miejscu ostrym łukiem zagina się ku przodowi i górze.
– b) pomiary miednicy. Aby stworzyć sobie pojęcie o rodzaju miednicy oraz jej wielkości, co posiada znaczenie dla rokowania przebiegu porodu posługujemy się zewnętrznymi i wewnętrznymi pomiarami miednicy. Zewnętrzne pomiary miednicy polegają na określeniu odległości między pewnymi wyczuwalnymi przez skórę punktami kostnymi. Zanim przystąpimy do mierzenia wymiarów zewnętrznych, należy uważnie obejrzeć czworobok Michaelisa (ry.c. 72). Górny kąt czworoboku przypada na wyrostek kolczysty 5 kręgu lędźwiowego, na-
Dodaj komentarz