DZIAŁANIE BIOLOGICZNE W OBRĘBIE JAJNIKA – KONTYNUACJA

Niezbędnym substratem do wytwarzania estrogenów w komórkach warstwy ziarnistej jest testosteron. Efekt działania folitropiny zależy od dostępności testosteronu jako substratu, ale zarówno testosteron, jak i nie ulegający aromatyzacji dihydrotestosteron wzmagają aromatyzacyjne działanie folitropiny w sposób swoisty, a nie tylko jako substraty. Działanie folitropiny nie występuje przy zastosowaniu antyandrogenów w badaniach in vitro. Tak więc obecność receptora androgenowego jest niezbędna do aromatyzacyjnego działania folitropiny [12].

Nadmiar androgenó-w jest jednak jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń owulacji, a zmniejszenie stężenia testosteronu u kobiet z zaburzeniami owulacji i niepłodnością jest w znamiennie dodatniej korelacji ze wskaźnikami zachodzenia w ciążę.

Nadmiar androgenów może być wywołany nadmiarem endogennej lub podanej w celach leczniczych lutropiny, ale może być też wynikiem względnego niedoboru folitropiny. W tej sytuacji prawidłowo syntetyzowany testosteron może nie ulegać aromatyzacji do estrogenów w dostatecznym stopniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *