Jałowa martwica głowy

Poprawną oś kończyny można uzyskać tylko drogą operacyjną. Po zabiegach korekcyjnych wykonywanych u małych dzieci należy przewidzieć możliwość nawrotu zniekształcenia.

Jałowa martwica głowy II kości śródstopia (necrosis aseptica capitis ossis metatarsi II, morbus Freiberg s.

Köhler II). Zmiany martwicze występują w głowie II albo III kości śródstopia, najczęściej u szczupłych, szybko rosnących dziewcząt między 11 a 18 rokiem życia. Zmiany te można wiązać ze stopą poprzecznie płaską i noszeniem bucików z wysokimi obcasami.

Objawy kliniczne polegają na bólu w okolicy przo- dostopia, obrzęku i tkliwości uciskowej głowy II lub III kości śródstopia pojawiających się po większych wysiłkach (tańce, wycieczki). W okresie późniejszym pozostaje zgrubienie i zniekształcenie głowy kości śródstopia, ograniczenie ruchów stawu oraz bolesność nasilająca się po dłuższym chodzeniu.

Na rentgenogramach można śledzić kolejne okresy opisane w jałowej martwicy kości udowej. Zejściem jest pogrubienie i zniekształcenie głowy kości śródstopia i zmiany zniekształcające.

Leczenie polega na odciążeniu łuku poprzecznego pelotą z mikrogumy, ewentualnie połączoną z wkładką ortopedyczną. Utrwalone zniekształcenia mogą wymagać leczenia operacyjnego.

Jałowa martwica guza piętowego (morbus Haglund, apophysitis calcanei). Choroba najczęściej rozwija się między 5 a 16 rokiem życia po przeciążeniach guza piętowego. W obrazie klinicznym przeważa ból w okolicy guza piętowego, czasami połączony z obrzękiem, utykaniem, chodzeniem na palcach. Radiologicznie zaznacza się wzmożone wysycenie cienia jądra kostnienia guza piętowego, później fra- gmentacja i przebudowa kości. W różnicowaniu należy pamiętać, że jądro kostnienia guza piętowego jest zwykle mocniej wysycone niż tkanka kostna trzonu kości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *