Nicień łukowato wygięty

Budowa i rozwój. Nicień łukowato wygięty, bezbarwny lub czerwony od nassa- nej krwi za życia, białawy po śmierci. U wejścia do półkolistego kształtu torebki gębowej znajdują się dwie pary ząbków skierowanych w głąb torebki, trzecia para jest szczątkowa. Na dnie torebki gębowej znajdują się dwie listewki, przy których mają ujście dwa wydłużone gruczoły ciągnące się poza środek ciała (ryc. 4.52).

Samiec ma 8-11 mm długości i ok. 0,45 mm średnicy. Układ rozrodczy składa się z pojedynczego cewkowatego jądra, nasieniowodu, pęcherzyka nasiennego i przewodu wytryskowego, z podłużnymi gruczołami cementowymi, których wydzielina służy do zespolenia torebki kopulacyjnej ze szparą sromową samicy w trakcie kopulacji. Torebka kopulacyjna z dobrze rozwiniętymi płatami bocznymi i małym płatem grzbietowym tworzy na pół otwarty kielich wsparty żeberkami: brzuszne – biegną w naturalnym ułożeniu równolegle do siebie, stykając się ze sobą grzbietowe – rozwidlone na końcu, ma 2 ramiona, z których każde zakończone jest

– 3 krótkimi gałązkami. Cała torebka otacza stek, stanowiący połączenie jelita końco-wego z przewodem wytryskowym, oraz pochewkę dwu wysmukłych szczecinek ko-pulacyjnych, mających ok. 2 mm długości, i leżący między nimi dodatkowy narząd kopułacyjny (gubernaculum).

Samica ma 10-13 mm długości i ok. 0,6 mm średnicy. Ogon krótki, stożkowaty, zakończony krótkim kolcem. Odbyt leży subterminalnie, tj. blisko końca ciała. Parzyste gruczoły płciowe żeńskie, jajowody i macica łączą się w krótkiej pochwie, która otwiera się szparą sromową, umieszczoną na granicy środkowej i tylnej '/, długości ciała (ryc. 4.52).

Tęgoryjec dwunastnicy wytwarza peptyd antykoagulacyjny (AcAP) i inhibitor agregacji płytek krwi – substancje hamujące krzepnięcie krwi, a także czynnik ha-

Samica składa 20 000-30 000 jaj dziennie. Jaja owalne o delikatnej, cienkiej, gładkiej i przezroczystej skorupce mają wymiary 50-60 x 30-40 |xm i zawierają zwykle w świeżo wydalonym kale 2-8, najczęściej 4, dobrze widoczne blastomery (ryc. 4.54).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *