NOWOTWORY ZŁOŚLIWE MACICY

Z rozlicznych statystyk i zestawień klinicznych wynika, że przypadki mięsaka macicy stanowią niespełna 0,5% przypadków wszystkich guzów złośliwych tego narządu. Słusznie uchodzi on też za najrzadszy nowotwór złośliwy macicy. Jest w każdym razie zjawiskiem znacznie mniej pospolitym niż rak macicy, gdyż stosunek względnej częstości ich występowania jest mniej więcej jak 1: 40. W przeciwieństwie do raka mięsak rozwija się głównie w trzonie macicy mięsaki szyjki trafiają się o wiele rzadziej. Opisywano je jednak i w kikucie po nadpochwowym odcięciu macicy mieś .hakowatej.

Mięsak macicy jest schorzeniem, które może wystąpić w każdym wieku. Najczęściej jednak zdarza się u kobiet zbliżających się do okresu przekwitania, u nieletnich dzieci oraz u dziewczynek przed wystąpieniem miesiączek. podobieństwo niektórych postaci mię- saków do innych guzów macicy, w szczególności do mięśniaków.

Etiologia nowotworu tego nie jest znana. Liczba przebytych porodow nie ma żadnego wpływu na częstość jego występowania. Nie można dopatrzeć się również żadnego związku między jakimikolwiek schorzeniami ustroju kobiecego a pojawieniem się mięsaka macicy.

Mięsaki macicy odznaczają się wielką i ozmaitością. Klasyfikacja ich jest dosyć trudna ze względu na złożoną budowę histologiczną, jaka cechuje pewne odmiany tych nowotworów, oraz na duże

Podział mięsaków macicy na guzy wychodzące ze ściany mięśniowej narządu i na rozwijające się w jego śluzówce wykazywałby pewne braki, odnosi się bowiem właściwie tylko do początkowego okresu schorzenia. Jeśli bowiem guz osiągnie już pewien stopień rozwoju i wzrośnie do dużych rozmiarów, nie da się często określić jego punktu wyjścia z całą stanowczością. W klasyfikacji mięśniaków macicy wziąć trzeba zatem pod uwagę, obok pierwotnej siedziby guza, także pewne szczegóły charakterystyczne w odniesieniu nie tylko do jego wyglądu makroskopowego, ale i do histologicznej budowy. Ze względów opisowych można by podzielić mięsaki macicy na cztery zasadnicze grupy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *