Obcowanie płciowe z osobą zamroczną alkoholem

Oprócz obcowania płciowego z osobą zamroczną alkoholem przy toczone kazusy zdarzają się istotnie nader rzadko lekarze (Grzywo-Dą- browski, 1952) twierdzą, że spólkowanie w czasie snu fizjologicznego jest raczej wykluczone, chyba że kobieta, częściowo pozostająca pod wpływem snu, sądzi mylnie, że to mąż z nią obcuje przy hipnozie obcowanie płciowe byłoby możliwe jedynie w tym wypadku, gdyby kobieta na jawie też godziła się na to. A jeżeli tak – to zachodzi już uprzednia domniemana zgoda, co powinno wyłączyć karalność. ,

Praktycznie rzecz biorąc, mamy tu na względzie sytuacje obcowania płciowego z osobą pijaną „do nieprzytomności”, która jest pozbawiona możliwości rozpoznania znaczenia czynu (tj. obcowania płciowego) czy kierowania swoim zachowaniem lub ta możliwdść jest u niej znacznie ograniczona. Ale tu właśnie rodzi się wątpliwość, czy wówczas powinna wkraczać represja karna. Gdy mąż (kochanek) ma stosunek płciowy z żoną (kochanką) kompletnie pijaną, to brak chyba podstaw do interwencji prawa karnego. Analogiczna sytuacja odwrotna jest częstsza, ale ze stanowiska biologicznego jest raczej wykluczone, by mężczyzna pijany do absolutnej nieprzytomności był zdolny do aktu spółkowania, erekcji.

Toteż szeroka formuła art. 169 kodeksu musi budzić obiekcje. Stosowanie tego przepisu w całej pełni prowadziłoby do bezmyślnych skazań. Racjonalne byłoby ograniczenie tu ścigania do tych tylko sprawców, którzy wyzyskują sytuację bezradności, bezwolności innej osoby dla odbycia z nią stosunku seksualnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *