Obmacywanie części pochwowej

Obmacywanie części pochwowej w obrębie wspomnianego rozlanego zgrubienia wykazuje jego niezwykłą zbitość, która jednak nie ma cech elastyczności, jakby ta część partio vaginalis nie była zbudowana z komórek mięśniowych. Cecha ta uwydatnia się zwłaszcza w przypadkach, kiedy naciek rakowy zajmuje tylko jedną wargę lub jej kawałek, gdyż wówczas można łatwo porównywać zdrowe tkanki z częścią schorzałą. Również i w przypadkach, w których powstało drobne, powierzchowne owrzodzenie części pochwowej, dno i brzegi jego odznaczają się właśnie j tą nieelastyczną zbitością, która nie przypomina zupełnie chorobowo zmienionych i twardych tkanek, jakie stwierdzamy np. w nieżycie szyjki macicznej. W początkach swych rak nie powoduje zmiany kształtu części pochwowej. Zaznacza się ona dopiero w dalszym jego rozwoju.

Dotknięcie lub przesunięcie palcem po powierzchni nowotworu powoduje lekkie krwawienie, gdyż łamliwa tkanka rakowa ulega łatwo urazowi. Wspominano o tym już poprzednio.

Przy oględzinach we wzierniku miejsc podejrzanych na części pochwowej (w dobrym świetle) stwierdzamy, że powierzchnia ich jest raczej matowa niż lśniąca i że wykazuje nierówności. Ponieważ zmiany rakowate powstają zwykle w pobliżu ujścia zewnętrznego kanału szyjki macicznej i z tego powodu części nowotworu leżące najbliżej tego ujścia są najstarszymi i pierwsze ulegają rozpadowi, najwcześniejsze owrzodzenia rakowate trafiają się głównie w tym miejscu. Krwawią one też szczególnie łatwo przy dotknięciu. Ale i w przypadkach, kiedy podejrzane części portio vaginalis przypominają do złudzenia nadżerkę, krwawienie jej przy lekkim dotknięciu podejrzenie to jeszcze pogłębia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Daty publikacji:

Maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Bookmarks

  • We Wrocławiu operator internetu Airmax dostarcza ultraszybki światłowód operator Airmax na terenie miasta i okolic, opcja internetu stacjonarnego oraz bezprzewodowego.