PRZEBIEG ZAPŁODNIENIA
Ze zjawiskiem tym spotykamy się również u dziewic w okresie dojrzałości płciowej, których niepodatna błona clziewicza uniemożliwia wprowadzenie do pochwy palca podczas badania, a obawa przed ewentualnym urazem wyzwala bolesny skurcz mięśni.
Zmiany zapalne sromu i pochwy, pęknięcia błony śluzowej i drobne owrzodzenia odgrywają dużą rolę w powstawaniu pochwicy, mogą być jednak również jej następstwem. Stan ogólnego rozdrażnienia, jaki – wcześniej lub później – powstaje wobec niemożności spółkowania mimo wielokrotnych prób, przyprawia kobiety o poważne przypadłości nerwowe, którym towarzyszą często bóle w krzyżu, upławy, parcie na mocz oraz na stolec.
Rozpoznanie pochwicy nie sprawia trudności, wykrycie jednak przyczyny, która ją wywołuje, nie jest rzeczą łatwą i z tego powodu rokowanie jest zawsze niepewne. Przede wszystkim chodzi o wyłączenie zarośnięcia pochwy lub błony dziewiczej, później – po ustaleniu istotnego lub domniemanego powodu pochwicy – o usunięcie miejscowych skaleczeń lub owrzodzeń. Dopiero po wyleczeniu ich przystępujemy do leczenia samej pochwicy.
Ważne jest w leczeniu oddziaływanie na psychikę chorej. Rozszerzanie tępymi narzędziami wejścia do pochwy po uprzednim znieczuleniu, ćwiczenia mięśni antagonistów, którymi dla mięśni zwierających pochwę są mięśnie tłoczni brzusznej, mają w dużej mierze również znaczenie psychiczne. Czasami konieczne jest wycięcie błony dziewiczej dla ułatwienia spółkowania, w wypadkach kiedy wina leży wyłącznie po stronie kobiety.
Ze schorzeń miejscowych, które są przyczyną bólów podczas dotąd niebolesnego spółkowania, wchodzą w grę – poza stanami zapalnymi sromu, gruczołów Bar- tholina i pochwy – tyłozgięcie macicy powikłane zrostami otrzewnowymi, zapalenie ostre i przewlekłe przydatków macicy, omacicza i przymacicza, obniżenie się jajnika, zrosty w jego sąsiedztwie itp. Jeśli badaniem nie stwierdzi się żadnej miejscowej przyczyny tłumaczącej bolesne spółkowanie, należy przerwać na pewien czas stosunki płciowe i rozpocząć je później przy zastosowaniu maści kokainowej 10% wprowadzonej do przedsionka pochwy na kwadrans przed aktem płciowym.
Dodaj komentarz