Przeciwwskazania do kortykoterapii

Wśród ważnych przeciwwskazań do kortykoterapii w dawkach leczniczych na pierwszym miejscu stawia się obecnie ogólne zakażenia grzybicze. Jest to uzasadnione faktem, że nie ma dotychczas dostatecznie skutecznych metod leczenia tego rodzaju zakażeń i dlatego nie można zastosować odpowiedniej osłony w czasie leczenia steroidami. Istotnym przeciwwskazaniem jest także opryszczka rogówki i powiek, oczna postać półpaśca i ostre psychozy.

Inne poważne zastrzeżenia dotyczące kortykoterapii należy rozpatrywać indywidualnie, kierując się stopniem nasilenia procesu chorobowego i stanem chorego. Do najważniejszych z nich należą: niewydolność nerek (przede wszystkim z obawy przed hiperkaliemią), wysokie nadciś-

Leczenie hormonami nienie tętnicze, osteoporoza, cukrzyca, wrzód żołądka lub dwunastnicy, ciąża (zwłaszcza w okresie 3 pierwszych miesięcy), ogólne i ogniskowe zakażenie bakteryjne. Do względnych przeciwwskazań zalicza się chorobę wrzodową bez czynnej niszy wrzodowej, uchyłki w przewodzie pokarmowym, zmniejszoną tolerancję glukozy, padaczkę, otyłość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *