Przepłukiwania pochwy

Przepłukiwania pochwy odgrywają jednak poważną rolę w technice zapobiegania ciąży, gdyż wpływają zasadniczo na zmianę jej chemizmu. Wykonywane są albo jako uzupełnienie uprzednich czynności, mających na celu zniszczenie nasienia, albo jako samoistny zabieg tego rodzaju. O ile w pierwszym przypadku dokonywanie ich bezpośrednio po akcie płciowym mija się z celem, gdyż usuwa składniki działające plem- nikobójczo, nie będąc w stanie usunąć wszystkich plemników, o tyle w drugim przypadku . powinno być stosowane jak najprędzej po stosunku płciowym przy wprowadzeniu kanki irygatora możliwie głęboko do pochwy. Spośród używanych roztworów najlepiej działa 4% roztwór kwasu borowego lub t % roztwór hydrargyri oxycy- nati, które zabijają plemniki w ciągu kilku minut. Doświadczenie stwierdziło jednak, że już sama woda wodociągowa lub przckroplona, o temperaturze ciała, zabija plemniki w ciągu 10 sekund.

Przykładem połączenia środka chemicznego ze środkiem działającym jako przeszkoda mechaniczna są gąbeczki dopochwowe, nasycone roztworami plemnikobójczymi i wprowadzone do sklepień pochwy przed stosunkiem płciowym.

Ad 3) Spaczenie fizjologicznego przebiegu stosunku płciowego w celu uniemożliwienia zapłodnienia polega na przedwczesnym usunięciu prącia z pochwy, a więc zanim nastąpi wytrysk nasienia. Sposób ten, oznaczany nazwą „przerwanego stosunku płciowego“ (coiius interruplus), nie jest pewny i zdaniem niektórych badaczy nieobojętny dla zdrowia, gdyż wpływając upośledzające na przebieg organizmu, utrudnia regulację obiegu krwi w częściach płciowych i staje się powodem zaburzeń krążenia wiodących niekiedy do zmian przewlekłych (metropatkia), niezależnie od niekorzystnego wpływu psychicznego na małżonków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *