Stężenie progesteronu w surowicy krwi

Z kolei obniżeniu poziomu estradiolu towarzyszy gwałtowny wzrost stężenia drugiej gonadotropiny przysadkowej – lutropiny (LH), która osiąga wartość szczytową w 24 godziny później niż poziom estradiolu. Wzrost LH jest gwałtowny i od razu kilkakrotny w porównaniu z wartościami około 20 jm/ml, jakie utrzymują się przez cały cykl. Szczyt wydzielania, a ściślej mówiąc stężenia LH w surowicy krwi, wyprzedza owulację o około 24 godziny, kiedy to poziom progesteronu osiąga wartość 2 ng/ml, a wzrost wydzielania (poczynając od przedowulacyjnej wartości połowy ng/ml progesteronu) rozpoczyna się właśnie w momencie wzrostu wydzielania LH.

Stężenie progesteronu w surowicy krwi jest największe między 19 a 20 dniem cyklu i wynosi około 20 ng/ml, by znowu obniżyć się do wartości 1 ng/ml w okresie miesiączki. Istnieje pewna równoległość zmienności stężenia estradiolu. W okresie przedmiesiączkowyra spadkowi sterydów odpowiada wzrost wydzielania opisanych gonadotropin.

Przedstawione naprzemienne zachowanie dwóch hormonów przysadkowych i dwóch hormonów jajnikowych obrazuje jedynie naprzemien- ność funkcji produkujących je gruczołów: przysadki i jajników. Tak na przykład oprócz estradiolu wydzielany jest również estron, a oprócz progesteronu – zachowujący się bardzo podobnie 17a-hydroksyprogesteron.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *