Stosowanie estrogenów w okresie dziecięcym i dziewczęcym

Chlorowana pochodna trifenyloetyienu, chlorotrianizen (TACE), działa słabo estrogennie. Dawka leku wynosi 10-20 mg/24 h. Lek ten odkłada się w tkance tłuszczowej, skąd uwalnia się małymi porcjami. Leczenie substytucyjne. Głównym wskazaniem do leczenia substytucyjnego są:

– 1) dysgenezja gonad,

– 2) menopauza pokastracyjna (zwłaszcza u młodych kobiet – z innych powodów niż rak jajnika i macicy, a także rak szyjki).

W przypadkach zespołu Turnera leczenie rozpoczyna się od 13 roku życia, stosując różne preparaty estrogenów po 50-100 g-g/24 h. Zwykle podaje się estrogeny przez 21 dni, stosując 7-aniową przerwę. Przez ostatnie 10 dni wskazane jest dodanie gestagenów. W zespołach pokastracyj- nych sposób podawania hormonów jest podobny.

Innym sposobem stosowania estrogenów w tych przypadkach są duże dawki: 25, 50 lub 100 mg, w postaci tabletek wszczepianych podskórnie (oestradioi-BPC – 1968). Działanie takiego preparatu trwa 44-52 tygodnie, dawka 25 mg działa przez 32 tygodnie.

Stosowanie estrogenów w okresie dziecięcym i dziewczęcym. Wskazaniem do stosowania estrogenów w okresie tzw. przedpokwitaniowej ciszy hormonalnej są zmiany zapalne pochwy i sromu. Należą do nich przewlekłe zapalenia pochwy, wrzodziejące zapalenia pochwy i zrośnięcie warg sromowych.

Preparaty estrogenowe (głównie estriolu, rzadziej estradiolu) stosuje się miejscowo w postaci maści (Progynen, Ovestin) – przez 14 dni. Prze- ciwwskazane jest dłuższe jednorazowe stosowanie leku ze wzglądu na możliwość wywoływania krwawień z macicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *