Ujścia maciczne jajowodów

Nie zawsze jednak zakażenie rzeżączkowe zatrzymuje się na pograniczu szyjki i trzonu macicy. Jeśli proces zapalny przeniesie się na wyżej leżące narządy rodne, występują objawy już poważnego schorzenia. Wiele kobiet odnosi nawet początek swej choroby do tej chwili.

Zajęcie błony śluzowej trzonu macicy nie zawsze musi być również zapowiedzią następowego zakażenia jajowodów, jajników i otrzewnej (gcnorrhoea ascendens). Czasami ujścia maciczne jajowodów stanowią przeszkodę dla dalszego szerzenia się procesu zapalnego. Wówczas zapalenie śluzówki trzonu macicy jest jedynym powikłaniem rzeżączki dolnych części przewodu płciowego.

Jeśli jednak dwoinki Neissera wtargrą do trąbek i przez ich ujście brzuszne na otrzewną, występują objawy zapalenia jajowodów i otrzewnej w ich sąsiedztwie. Jajniki narażone są zawsze na zakażenie i chociaż z początku proces zapalny zwykle je omija, najbliższe jajeczkowanic otwiera dostęp bakteriom do wnętrza jajnika.

Objawy towarzyszące zajęciu przez rzeżączkę cewki moczowej i szyjki macicznej kobiety nie zawsze są burzliwe. Bolesrość i ropna obfita wydzielina, które towarzyszą tym sprawom, ustępują po upływie pewnego czasu, a pozostają tylko uplawy, które przybierają charakter śluzowo-ropny. Przewlekłe zapalenia cewki moczowej i szyjki macicznej traktowane są często przez kobiety z lekceważeniem, a ponieważ stać się one mogą przyczyną przeniesienia się zakażenia rzeżączkowego na mężczyznę, są na równi z ostrymi niebezpieczne.

Zakażenie rzeżączkowe o charakterze wstępującym może przebiegać równorzędnie z nie wygasłym jeszcze procesem zapalnym w cewce moczowej i szyjce macicznej. Niekiedy jednak mija pewien okres czasu i dopiero po ustąpieniu objawów ostrych i podostrych w dolnych częściach przewodu płciowego kobiety rozpoczyna się proces zapalny w obrębie trzonu macicy, jajowodów i otrzewnej. Dzieje się to zwykle po miesiączce (niekoniecznie pierwszej po zakażeniu), po porodzie lub po poronieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *