Wykrywanie rzęsistka policzkowego

Najłatwiej wykrywaliśmy rzęsistka policzkowego w hodowli, np. na podłożu Si- mića, gdy do stałej części pożywki dodawaliśmy treść uzyskaną po płukaniu jamy ustnej 0,9% roztworem chlorku sodu o pH 6,8. U większości szczepów T. tenax, ho-dowanych w ciągu kilku miesięcy na podłożach sztucznych, obserwowaliśmy spon-taniczne wytwarzanie się postaci olbrzymich, o cechach morfologicznych odpowia-dających tym postaciom T. vagincilis (ryc. 3.12). Przekonaliśmy się, że* otrzymanie hodowli aksenicznych T. tenax jest znacznie trudniejsze niż innych gatunków tego rodzaju.

Zwalczanie. Utrzymanie prawidłowego stanu jamy ustnej i codzienne zabiegi higieniczne mają znaczenie zapobiegawcze. Zwalczanie utrudnia znaczna oporność trofozoitu na wahania temperatury, pH i inne czynniki środowiska np. w temp. 20°C rzęsistek przeżywa w ciągu 5 dni, w temp. 2°C – 48 h (optymalna temperatura rozwoju wynosi 24°C). Z własnych obserwacji wynika, że chlorchinaldol (Chlorchi- naklin) podawany w tabletkach (po 2 mg) do ssania zmniejsza liczebność populacji, lecz nie usuwa całkowicie T. tenax z ontocenozy jamy ustnej, prawdopodobnie ze względu na zbyt małe stężenie leku, które osiąga się w treści jamy ustnej. Skutecznie ogranicza inwazję natamycyna (Pimafucin) podawana miejscowo w postaci zawiesiny lub wziewań płytkich (inhalator kieszonkowy). W części przypadków zarażenia T. tenax konieczne jest ogólne podawanie leków, z których największe znaczenie mają pochodne 5- nitroimidazolu (p. leczenie zarażeń T. vaginalis).

Trichomonas hominis (Davaime, 1860) Leiickart, 1879 – Rzęsistek jeMtowy

Występowanie. Kosmopolityczny wiciowiec występujący w postaci trofozoitu w jelicie grubym człowieka, a także – kotów i niektórych gryzoni. Prewalencja T. hominis w Polsce wynosi ok. 1,5% jest większa w krajach śródziemnomorskich (5-26%) i strefy tropikalnej (20-32%), zwłaszcza u dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Daty publikacji:

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Tagi

https://dom-i-wnetrze.pl/floks-szydlasty-uprawa/ https://magazynkobiecy.pl/kim-jest-ksawery-krolikowski-wiek-rodzenstwo-instagram/