Zaburzenie działania gruczołów dokrewnych

Zbyt częste, a więc skrócone cykle miesięczne są natomiast raczej następstwem zmian chorobowych w narządach rodnych, a przede wszystkim w macicy (mięśniaki macicy, zmiany położenia macicy). Procesy zapalne w obrębie narządów płciowych i w ich bezpośrednim sąsiedztwie wpływają głównie na obfite krwawienia podczas miesiączek (menorrhagiae). Nie jest to jednak regułą. Nie można bowiem zapominać, że istnieje łączność działania dokrewnego między jajnikami a innymi gruczołami wydzielania wewnętrznego (tarczyca, nadnercza itd.). Zaburzenia w tym zespołowym działaniu gruczołów dokrewnych mogą zatem również wywoływać krwawienia regularne i nieregularne z macicy.

W przypadkach niedorozwoju części rodnych ciała rujopędne pobudzają, jak już wspomniano, do wzrostu macicę, pochwę i jajowody. Niezależnie jednak od tego bezpośredniego działania wpływają one także pośrednio na wzrost części rodnych, sprowadzając przekrwienie w obrębie miednicy małej.

W celu pobudzenia do wzrostu niedorozwiniętych sutków. Ta właściwość ciał rujopędnych ma szczególne znaczenie w przygotowaniu gruczołu mlecznego do karmienia, niezależnie bowiem od wpływu ciał rujopędnych na wzrost przewodów gruczołu i na jego utkanie w czasie pokwitania i w ciąży, przyczyniają się one do przygotowania tego gruczołu na działanie prolaktyny. Kontrolują również sam proces karmienia po pojawieniu się mleka, powstrzymując w ciąży zbyt obfite wydzielanie się hormonu mleko twórczego. Podawanie ich po porodzie hamuje wydzielanie mleka.

W okresie przekwitania celem usunięcia objawów wypadania. Brak ciał rujowych w ustroju, który cechuje okres przekwitania, powoduje, jak wiadomo, występowanie zmian zanikowych w narządach płciowych, skłonność do otłuszczenia i upośledzenie, dotyczące cech płciowych drugorzędnych i trzeciorzędnych. Stanowi temu towarzyszą najrozmaitsze psychiczne i naczy- nioruchowe objawy, występujące prawie u 50% kobiet po ustaniu cyklów miesięcznych. Podawanie o, 1 mg estradiolbenzoatu dziennie przez dłuższy czas daje w tych przypadkach wyniki korzystne (patrz również działanie androgenów).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Daty publikacji:

Maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Bookmarks

  • Airmax oferuje ultraszybki internet Wrocław dla mieszkańców miasta i całego powiatu. Skorzystaj z ich usług dla szybkiego i niezawodnego połączenia.