Zakażenie w skutek urazu mechanicznego

Może się to zdarzyć wskutek urazu mechanicznego (np. podczas spółko- wania, w czasie zabiegów mających na celu przerwanie ciąży itd.), ale także po pęknięciu macicy podczas porodu.

Do ogólnego zapalenia otrzewnej dochodzi również wskutek wypłynięcia z jajowodów ropy zawierającej zarazki ropa ta wypływa do jamy otrzewnowej przez ujście brzuszne jajowodów lub przez pękniętą ścianę ropniaka jajowodu czy jajnika.'

Zakażenie wskutek urazu mechanicznego, otwierającego połączenie jamy otrzewnowej ze światem zewnętrznym, stwierdzane jest w ginekologii bardzo często jako powikłanie po zabiegach operacyjnych.

Spośród bakterii, które odgrywają rolę czynnika zakaźnego, wchodzą tu w grę najczęściej lańcuszkowce i gronkowce ropotwórcze oraz pałeczka okrężnicy. Bardzo często jednak, zwłaszcza po przedziurawieniu macicy lub pochwy, przedostają się do jamy otrzewnowej także najrozmaitsze bakterie beztlenowe.

Nie zawsze mamy do czynienia z zakażeniem jednym gatunkiem zarazków, jak to się dzieje zwykle w przebiegu gorączki połogowej (sepsis puerperalis), w której główną rolę odgrywa łańcuszkowiec hemolityczny. Niekiedy w wysięku otrzewnowym stwierdza się rozmaite gatunki bakterii, co dowodzi zakażenia mieszanego. Zdarza się to np. w zakażeniach, których źródłem jest zapalenie wyrostka robaczkowego lub pęcherzyka żółciowego. W takich przypadkach oprócz łańcuszkowców i pałeczek okrężnicy znajdujemy także bakterie beztlenowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Daty publikacji:

Maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031