Kolporafia przednia i tylna
Z najczęściej wykonywanych operacyj należy wymienić: kolporafię przednią, kolporafię tylną i plastykę krocza (kolporrhaphia anterior,kolporrhaphia posterior,perineo- plastka). Zabieg ten (lub zabiegi) polega na wycięciu piatów błony śluzowej z przedniej i tylnej ściany pochwy, zwężeniu pochwy przez zespolenie szwami katgutowymi brzegów w ten sposób powstałej rany oraz zwężeniu szczeliny płciowej i odtworzeniu klina krocza. mm
Kolporafia przednia. Z rozpiętej na wypadłym guzie przedniej ściany pochwy wycina się płat owalny lub wrzecionowaty, którego wielkość zależy od rozmiarów wypadniętych części i którego końce znajdują się -jeden w pobliżu ujścia cewki moczowej, a drugi w sklepieniu pochwy. Cięcie musi być tak głębokie, aby przeszło przez całą grubość ściany pochwy nie uszkadzając jednak pęcherza moczowego.
Linia cięcia na tylnej ścianie pochwy i na skórze międzykrocza. Kleszczyki przednie (i) chwytają dolny brzeg cołumna rugarum poster. Kleszczyki tylne (2) pociągają środek międzykrocza. Kleszczyki boczne („4’+.) założone są w miejscach, które po zeszyciu stanowić będą górny brzeg krocza. Kleszczyki boczne (33) założone są w miejscu dwóch zagłębień pochwowych obok cołumna 7’ugarum post.
Po wycięciu wrzecionowatego lub owalnego płata z przedniej ściany pochwy i podwiązaniu krwawiących naczyń zakładamy dwa piętra szwów, z których jedno ma na celu zwężenie rany przez zbliżenie prawego brzegu cięcia do lewego, a drugie – zespolenie jej brzegów. Wkłucie i wykłucie igły chirurgicznej przy zakładaniu pierwszego piętra szwów odbywa się w ranie najpierw po jednej, potem po drugiej stronie, do boków od uwypuklającego się pęcherza moczowego, który po ściągnięciu szwów zostaje odepchnięty ku tyłowi. Złączenie brzegów rany drugim piętrem szwów może czasami nastręczać trudności, jeżeli wycięto płat zbyt szeroko.
Dodaj komentarz