Tylna ściana pochwy
Tylną ścianę pochwy oddziela od odbytnicy krocze złożone z mięśni i powięzi. Tylko górna część tylnej ściany pochwy stanowi rzeczywistą przegrodę między jamą Douglasa i światłem pochwy, tak że obniżenie i wypadanie tej górnej części powoduje obniżenie zatoki Douglasa, która może się znaleźć nawet przed wejściem do pochwy. Dość luźny stosunek anatomiczny, jaki istnieje między dolną częścią tylnej ściany pochwy i ścianą odbytnicy, tłumaczy, dlaczego nie towarzyszy wypadaniu tylnej części pochwy zbyt często powstanie pochwowego uchyłka odbytnicy. W przypadku zrostów istnieją natomiast dogodne warunki do wytworzenia się pochwowego uchyłka odbytnicy, gdyż przednia jej ściana pociągana jest przez tylną ścianę pochwy, która już wypadła.
Pochwowy uchyłek odbytnicy u młodych dziewcząt jest sprawą pierwotną i powstaje na tle nawykowego zaparcia stolca (patrz również enterocele vaginalis). Obniżenie i wypadanie pochwy może dotyczyć nie tylko każdej z jej ścian z osobna, lecz również i obu ścian równocześnie.
Wypadnięcie pochwy. Wypadnięcie pochwy (prolapsus vaginae) jest zjawiskiem, które bardzo często towarzyszy i jest następstwem tyłozgięcia macicy. W większości przypadków tyłozgięcia macicy część pochwowa leży poniżej płaszczyzny cieśni miedniczej, a więc bliżej wejścia do pochwy. Wskutek tej okoliczności pochwa ulega skróceniu o jakieś 3-4 cm, w wyniku czego musi powstać fałd, który pojawia się u wejścia do pochwy lub nawet przed szparą sromową. Im większe jest obniżenie części pochwowej, tym więcej pochwa będzie wysuwać się na zewnątrz.
Dodaj komentarz