Mięsak błony śluzowej
W błonie śluzowej macicy mięsak występuje albo: i) w postaci ograniczonego guza, albo 2) w postaci rozlanego nacieku, obejmującego całą błonę śluzową. Istnieją również postacie przejściowe. Zdarza się jednak, że stwierdzenie punktu wyjścia mięsaka śluzówki jest rzeczą trudną, gdyż zarówno mięsaki rozwijające się w ścianie mięśniowej macicy mogą rosnąć ku błonie śluzowej i zająć ją następowo, jak też i nowotwór, wzrastający początkowo w śluzówce, może wrosnąć później ~w ścianę mięśniową narządu.
Mięsak ograniczony śluzówki macicy ma z początku postać guzka, który rozwija się albo ku jamie macicy, albo też – co zdarza się rzadziej – ku ścianie mięśniowej. Mięsak rosnący ku jamie macicy przekształca się szybko w twór polipowaty, który wskutek skurczów narządu rodzi się przez rozszerzoną szyjkę do pochwy. Stwierdzamy go tam podczas badania w postaci ciemnoczerwonego, ulegającego łatwo rozpadowi guza. Mięsak rozwijający się w śluzówce szyjki macicy przypomina nieraz do złudzenia nabłoniaka (epitkelioma).
Ciekawą odmianą kliniczną mięsaka śluzówki macicy jest mięsak groniasty. Guzy tego typu, rozwijające się prawie wyłącznie w szyjce (sarcoma botryoides cervicis), robią zrazu wrażenie zwyczajnych polipów śluzowych, usadowionych na szerokiej podstawie. Dopiero później przybierają one kształt groniasty. Jest to guz bardzo złośliwy, rosnący szybko. Może on wypełnić pochwę w ciągu kilku tygodni. Mięsak groniasty trafia się w wieku dziecięcym i u dziewczynek przed pokwitaniem, rzadziej już u kobiet po czterdziestu latach.
Badanie drobnowidowe nowotworu wykazuje, że grona mięsaka pokryte są nabłonkiem płaskim lub walcowatym, a sam trzon guza utworzony jest z komórek różnego kształtu – najczęściej wrzecionowatych i okrągłych.
Dodaj komentarz