Niedomoga lutealna

Niedostateczne stężenie progesteronu powoduje opóźnienie zmian w endometrium, przez co zagnieżdżenie zapłodnionego jaja staje się niemożliwe, To uzasadnia podawanie preparatów progesteronu w przypadkach niepłodności. Niedomoga lutealna jest bowiem w ok. 5% odpowiedzialna za niepłodność.

Niedomoga lutealna. Niedomoga lutealna w warunkach fizjologicznych występuje w dwróch okresach życia kobiety: tuż po pokwitaniu i ok, 50 roku życia. Po pokwitaniu przez kilka lub kilkanaście miesięcy nie dochodzi do owulacji. W okresie przedmenopauzalnym cykle owulacyjne już prawie nie występują. Kliniczny obraz tych dwóch stanów jest podobny. Brak progesteronu objawia się nieprawidłowym wzrostem błony śluzowej macicy. Jeśli stanom tym nie towarzyszą przewlekłe krwawienia, nie wymagają one leczenia. Zarówno krwawienia młodocianych, jak i czynnościowe krwawienia premenopauzalne są wskazaniem do zastosowania progesteronu lub gestagenów o znacznym działaniu antyestroge- nowym i antygonadotropowym.

Niedomoga lutealna przejawia się głównie zespołem napięcia przedmie- siączkowego. Zespół ten objawia się niepokojem, niekiedy bólami gło- wy, obrzękami kończyn dolnych, napięciem i bolesnością piersi rzadziej bólami przy oddawaniu jasnego moczu. Dolegliwości te są wskazaniem do podania progesteronu naturalnego lub związków pochodnych pre- gnanu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Daty publikacji:

Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930