Raka w części pochwowej macicy

Dla rozpoznawania wczesnego raka części pochwowej macicy podano w ostatnich czasach próbę polegającą na cytologicznym badaniu rozmazów pochwowych. Metoda ta, opracowana przez Papanicolaou i Trouta, opiera się na spostrzeżeniu, że nabłonek wyścielający światło przewodu rodnego kobiety ulega przez cale życie ciągłemu łuszczeniu. Powierzchnia nowotworów złośliwych, które rozwijają się z tego nabłonka, zluszcza się w stopniu znacznie wybitniejszym. Zluszczone komórki nabłonkowe mieszają się z wydzieliną szyjki i jamy macicy, spływają do pochwy-głównie do jej tylnego sklepienia – i mogą być stamtąd pobrane do badania mikroskopowego. Jeszcze zatem w okresie, kiedy za obecnością raka nie przemawiają żadne objawy kliniczne, można znaleźć w rozmazie pochwowym – obok innych komórek i składników dodatkowych w postaci śluzu, bakterii, krwinek – także komórki tego nowotworu.

Metoda Papanicolaou daje bardzo mały odsetek błędów (około 5 %), ale rozpoznanie w ten sposób postawione musi być następnie potwierdzone przez badanie pod drobnowidem wycinków lub wyskrobin z trzonu lub szyjki macicznej.

Badanie rozmazów pochwowych metodą Papanicolaou wymaga pewnej wprawy i odpowiedniego doświadczenia, ze względu jednak na prosty sposób barwienia ma duże znaczenie praktyczne. Próby stosowania tej metody także w Polsce, głownie

– 440 przez klinikę łódzką chorób kobiecych (Sowiński, Sieroszewski, Teter i in.j oraz klinikę gdańską (Soszka) dowodzą, że do rozpoznania raka wystarcza barwienie rozmazów hematoksyliną i eozyną.

Wydzielina pobrana uszkiem platynov.ym z tylnego sklepienia pochwy, rozmazana na dwóch szkiełkach, zostaje – bez czekania na wyschnięcie preparatu — utrwalona w mieszaninie eteru z alkoholem (50% -50%). Jeśli chodzi o przekonanie się, czy rak nie jest umiejscowiony w trzonie macicy lub w górnej części kanału szyjki, wydzielina musi być pobrana pipetą zaopatrzoną w gumowy balonik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *