Środki znieczulające
Wprowadzanie rozszerzadeł Hegara nie zawsze jest rzeczą łatwą, szczególnie u kobiet, które nie rodziły lub u których kanał szyjki jest częściowo zarośnięty lub bliznowato zmieniony. Co więcej, rozszerzanie szyjki w czasie stosunkowo krótkim przyprawia kobietę o ból tym przykrzejszy, im wrażliwsza jest kobieta i im trudniejsze zakładanie prętów. Nic też dziwnego, że niejednokrotnie okazuje się konieczne stosowanie środków znieczulających szyjkę maciczną, wstrzykiwanych przed rozpoczęciem jej rozszerzenia.
Powolne rozszerzenie kanału szyjki macicznej przy pomocy wprowadzonych pręcików blaszecznicy umożliwione jest dzięki pęcznieniu ich pod wpływem wydzieliny części pochwowej. Jeśli chodzi o wydatniejsze rozszerzenie szyjki macicznej, założyć można kilka pręcików jednocześnie, związanych w pęczek, lub po osiągnięciu pewnego stopnia rozszerzenia za pomocą jednego pręcika założyć grubszy. Pręciki powinny być przed ich zastosowaniem wyjałowione, a samo ich wprowadzenie dokonane aseptycznie i w sposób prawidłowy (ani nie za płytko, ani nie za głęboko). Rozszerzanie szyjki macicznej tą metodą trwa kilkanaście godzin lub dłużej.
Wobec rozpowszechnienia środków znieczulających miejscowo, stosowanie pręcików blaszecznicy coraz bardziej wychodzi z użycia, zwłaszcza że przeciąganie się tego zabiegu na dobę lub dłużej wzmaga szanse zakażenia. Z tych samych względów zarzucono prawie w zupełności metodę rozszerzenia szyjki macicznej za pomocą tamponów założonych do kanału szyjki.
Dodaj komentarz