Wielkość i kształt ogniska nowotworowego
Wielkość i kształt ogniska nowotworowego bywają różne, zależnie od jego umiejscowienia. Często nabłoniak kosrr.ówkowy przypomina z wyglądu polip łożyskowy niekiedy ma kształt kulisty lub guzowaty. Ponieważ nie jest on unaczy- niony i odżywia się krwią chorej, bardzo często ulega zmianom wstecznym, w szczególności martwicy. Guz jest miękki, kruchy, o powierzchni początkowo gładkiej, barwy wiśniowej z odcieniem niebieskawym. Przerzuty kosrr.ówczaka mają te same cechy.
Anatomia patologiczna. W skład nowotworu, którego główną masę stanowi wylana między tkanki krew nadająca mu szczególną barwę, wchodzą skupiska nabłonkowych komórek zarówno zespólni, jak i komórek Langhansa, odznaczających się dużym, pęcherzykowatym jądrem. Stosunek ilościowy komórek zespółni i komórek Langhansa bywa rozmaity. Niekiedy jedne z’tych elementów komórkowych mają uderzającą przewagę. W przypadkach typowych komórki Langhansa stanowiące, jak wiadomo, głębszą warstwę nabłonka łożyskowego występują w postaci sznurów i gniazd otoczonych przez zespólnię. W przypadkach atypowych nie ma znamiennego uszeregowania komórek nowotworu, co bardzo utrudnia rozpoznanie histologiczne. Należy jednak pamiętać, że typową budowę mają głównie bardziej powierzchowne części guza, starsze bowiem jego części ulegają łatwo zmianom wstecznym i zniszczeniu.
Znamienną cechą nabłoniaków jest to, że nie mają one podłoża łącznotkankowego, co w dużym stopniu tłumaczy ich miękkość. W macicy guz rozwija się głównie w dnie i w górnych odcinkach przedniej lub tylnej ściany, gdyż w tych miejscach najczęściej zagnieżdża się jajo płodowe. Jakkolwiek nowotwór rozwija się wegn, (Z kliniki ginekologicznej A. M. w Krakowie) początkowo w śluzówce, już bardzo prędko wrasta on w głąb utkania dochodząc do omacicza, a nawet do jamy brzusznej po przebiciu otrzewnej.
Dodaj komentarz