Zwalczanie lęku przed seksem

Wskazując zwalczanie lęku przed seksem jako jedno z zadań wychowa- nia seksualnego, cytuje dane Kinseya (1958). że te kobiety amerykańskie, które wychodziły za mąż bez przedmałżeńskich doświadczeń seksualnych, w 40/« nie przeżywały orgazmu w ciągu pierwszego roku małżeństwa, a w 25% nie przeżywały go nawet po 10 latach małżeństwa. Kryje się w tym, oczywiście, przesłanka do moralnej aprobaty współżycia seksualnego przed ślubem, także rozpoczynanego w bardzo młodym wieku, także niekoniecznie z przyszłym mężem. Dane socjologiczne ukazujące, iż na jedno zapłodnienie w Szwecji trzeba odbyć 1100 stosunków płciowych, służą jako podstawa poglądu, że seks jest wartością autonomiczną, oderwaną od prokreacji. Wyniki badań, według których tylko 6/» młodszych nastolatków szwedzkich i 4°/u starszych (15-17 lat) uważa, iż w ich wieku niedopuszczalne są stosunki płciowe, służą jako przesłanka do przyjęcia tezy, iż nie można zakazywać młodzieży w tym wieku współżycia płciowego ani obciążać go potępieniem moralnym.

Czy dane te mają charakter naukowy? Oczywiście. Czy jednak wnioski moralne, jakie z nich wysnuwał Boetius, są bezsporne? Oczywiście nie. Bowiem wymagają one przyjęcia pewnych wcześniejszych założeń typu, że: przeżycie orgastyczne w małżeństwie stanowi /wartość najwyższą, a wychowawca i etyk mają się dostosować do istniejącego stanu, nie zaś przeciwstawiać się mu i próbować zmieniać, że rozpowszechnienie jakiegoś poglądu wśród nastolatków jest tożsame z jego prawdziwością i słusznością itd. Dla zwolennika etyki restrykcyjnej opinie 15 – 17-latków będą, przeciwnie, sygnałem alarmowym, iż trzeba intensyfikować działalność zapobiegającą zbyt wczesnemu penetrowaniu praktyki seksualnej, przy czym te same badania dostarczą mu argumentu na to, iż zadanie to jeszcze nie jest beznadziejne, bowiem większość 15-17-latków szwedzkich, wyznając takie poglądy, w praktyce żyje inaczej i nie przeszła jeszcze bariery pierwszego stosunku seksualnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Daty publikacji:

Maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Bookmarks

  • Airmax, dostawca internetu światłowodowego, spotyka się z uznaniem na forum opinii klientów: Airmax internet. Przeczytaj, co mówią użytkownicy o ich usługach.