Typy przestępstw seksualnych – rozwinięcie
Oprócz przestępstw seksualnych objętych tym katalogiem w kodeksach rozlicznych krajów figurują przepisy o innych przestępstwach seksualnych, jak np. prostytucja (w niektórych stanach USA), cudzołóstwo (złamanie małżeństwa w RFN nawet w projektach nowego kodeksu karnego – por. Kofka, 1963). Wszelako te i podobne typy przestępstw seksualnych można na razie pominąć jako relikty przeszłości.
Objęte tym katalogiem typy przestępstw seksualnych staną się niebawem przedmiotem szczegółowej analizy prawniczej i kryminologicznej. Ale już tu warto zasygnalizować, że w każdym z tych typów przestępstw „ładunek seksualny” jest różnorodny pod względem swego objawu i natężenia. Przy niektórych przestępstwach doznanie seksualne jest siłą napędową zachowania, motywem pobudzającym do działania, . np. obcowanie płciowe wymuszone (najczęściej, choć nie zawsze) wypływa z takich motywów, również pedofilia, ekshibicjonizm itp., w innych przestępstwach motywem jest chęć zysku (kuplerstwo, pornografia itp.), przy czym w samym zachowaniu sprawcy nie spostrzegamy wcale doznań erotycznych. Innymi słowy – nie w każdym z tych typów przestępstw czynniki seksualne pojawiają się jako genetyczne (tj. pobudzające do zachowania) lub jako behawioralne (tj. widoczne w zachowaniu sprawcy). Pomimo tych różnic, mając na względzie kwalifikację ustawową tych przestępstw, zaliczamy je wszystkie do kategorii przestępstw seksualnych.
W analizie wymienionych przestępstw seksualnych więcej uwagi trzeha będzie poświęcić typom czynów kryminalnych, które silniej dają się we znaki społeczeństwu i odbijają się głośniejszym echem w opinii publicznej. Na czoło wysuwają się tedy takie przestępstwa seksualne, jak zgwałcenie, pedofilia. Przestępstwa zgwałcenia zdradzają u nas tendencję do nasilania się ilościowego i jakościowego, a spotykają się z surowym potępieniem w świadomości społecznej. Wraz z przestępstwem pedofilii stanowią ponad 80% ogółu przestępstw seksualnych. Słowem, zakres rozważań nad poszczególnymi typami przestępstw seksualnych ma odpowiadać skali aktualnej doniosłości praktycznej walki z tymi przestępstwami w naszym współczesnym układzie stosunków społecznycn. Wprawdzie w literaturze przedmiotu te proporcje nie są na ogół przestrzegane, najwięcej publikacji analizuje problematykę homoseksualizmu i pedofilii. Wydaje się jednak, że preferować trzeba analizę zagadnień istotnych ze względu na aktualną praktykę społeczną kryteria hierarchizacji pozostaną poniekąd pragmatyczne.
Dodaj komentarz